Здравје

Блог вести

 • Здравје 09.10.2017 10:41

  Детоксикацијата со топла вода и лимон е мит

  Иако многумина веруваат дека топла вода со лимон е добра за здравјето и оти поттикнува детоксикација, новата студија покажа дека тоа е всушност само мит.

 • Здравје 03.10.2017 10:41

  Заштитете го својот организам и зајакнете го имунолошки систем

  Пред нас се студени денови и особено внимание мораме да посветиме на својот имунолошки систем, кој поради ниските температури и тоа како е загрозен. Болеста која се јавува секоја година во текот на овој период и на која речиси никој не е имун е грипот.

 • Здравје 27.09.2017 14:17

  Лубеница, шипинка и кафе за помлад изглед

  Исхраната многу влијае на здравјето на луѓето, но освен од внатре, таа се одразува и на надворешниот изглед.

  Стравувањата од големи здравствени проблеми можат да се решат без многу мака со добар избор на производи.

 • Здравје 30.08.2017 10:46

  Колку јајца смееме да изедеме неделно?

  Средовечни мажи кои јадат седум или повеќе јајца неделно се изложени на поголем ризик рано да починат, отколку нивните врсници кои не го прават тоа, а дијабетичарите кои ќе изедат и едно јајце неделно, се изложени на поголем смртен ризик, покажало американско истражување кое траело 20 години.

 • Здравје 07.08.2017 12:47

  Јадењето чоколада три пати неделно го намалува ризикот од срцев удар

  Конзумирањето на помали количества на чоколада може да ја намали шансата за добивање на срцев удар, се тврди во една нова студија. 

  Експертите тврдат дека конзумирањето на две до шест мали порции чоколадо неделно, ја намалува шансата од нерегуларна работа на срцето за 20 отсто.

 • Здравје 30.06.2017 14:46

  На високи температури да се пијат течности, но не студени

  Организмот може да се разлади со туширање и внесување на течности, но не студени, бидејќи тој повторно се затоплува до оптималната телесна температура и така дополнително се троши енергија, советува примариус доктор Амра Башиќ-Живадиновиќ.

 • Здравје 14.06.2017 11:36

  Варените брокули не придонесуваат за подобро здравје

  Многу луѓе ги подготвуваат брокулите така што ги варат. Меѓутоа, на тој начин се уништуваат сите вредни нутриенти на зеленчук, витамините од групата Б и витаминот Ц.

 • Здравје 07.06.2017 11:28

  Храна што помага за слаби и кршливи нокти

  Доколку сакате да ги зајакнете вашите нокти и да го забрзате нивниот раст, треба да јадете храна што е богата со протеини.

  Протеините се неопходни за производство на кератин, кој покрај калциумот, селенот, сумпорот и калиумот ги создава ноктите.

 • Здравје 25.05.2017 13:47

  Витамин кој е неопходен ако сакате да ослабите

  На човечкото тело му се потребни многу витамини и минерали, кои овозможуваат негово нормално функционирање.
   
  Освен главните нутритивни состојки, се покажало дека витаминот Д зазема важно место, посебно во врска со зачувување на женското здравје.
   
 • Здравје 15.05.2017 17:02

  Путер или магргарин - што е поштетно за здравјето

  Вечната дискусија за тоа дали е поздраво (односно помалку штетно) да се консумира путер или маргарин конечно е завршена. 

Pages