Забава

 • Здравје 30.06.2017 14:46

  На високи температури да се пијат течности, но не студени

  Организмот може да се разлади со туширање и внесување на течности, но не студени, бидејќи тој повторно се затоплува до оптималната телесна температура и така дополнително се троши енергија, советува примариус доктор Амра Башиќ-Живадиновиќ.

 • Сцена 30.06.2017 14:43

  Ѕвезди кои „побегнале“ од своите имиња

  Голем број ѕвезди ги промениле своите имиња за полесно пробивање во светот на шоубизнисот.

  Дознајте кои се дел од ѕвездите кои ги промениле имињата:

  - Бруно Марс е роден како Питер Џин Хернандез.

  - Џиџи Хадид е Елена Хадид.

  - Кејти Пери е Кетрин Хадсон.

 • Технологија 21.06.2017 11:52

  Гугл ќе ги рангира апликациите по квалитет

  Со над два милиони апликации во „Гугл Плеј Стор“, наоѓањето добри програми е предизвик.

  За таа цел, Гугл има намера да им помогне на корисниците на Андроид платформата, со тоа што ќе ги рангира апликациите по квалитет.

 • Сцена 21.06.2017 11:49

  Даниел Деј Луис заминува во пензија

  Трикраниот добитник на наградата Оскар, Даниел Деј Луис, кој е еден од најпознатите актери во својата генерација, одличи дефинитивно да го напушти актерството и да се пензионира.

 • Технологија 14.06.2017 11:38

  Откриен софтвер што може да урне електрична мрежа

  Истражувачи од Словачка и САД открија, односно детектираа тн. штетен софтвер кој може да уништи цела електрична мрежа, наведувајќи дека веројатно токму тој малвер е одговорен за кусиот прекин на струја што се случи во Киев кон крајот на минатата година.

 • Здравје 14.06.2017 11:36

  Варените брокули не придонесуваат за подобро здравје

  Многу луѓе ги подготвуваат брокулите така што ги варат. Меѓутоа, на тој начин се уништуваат сите вредни нутриенти на зеленчук, витамините од групата Б и витаминот Ц.

 • Здравје 07.06.2017 11:28

  Храна што помага за слаби и кршливи нокти

  Доколку сакате да ги зајакнете вашите нокти и да го забрзате нивниот раст, треба да јадете храна што е богата со протеини.

  Протеините се неопходни за производство на кератин, кој покрај калциумот, селенот, сумпорот и калиумот ги создава ноктите.

 • Сцена 07.06.2017 11:27

  Џорџ и Амал Клуни добија близнаци

  Холивудската ѕвезда Џорџ Клуни и неговата сопруга, познатата адвокатка Амал, вчера станаа родители на близнаци, момче и девојче, потврди нивниот претставник за медиуми.

 • Технологија 31.05.2017 13:23

  „Гугл“ ќе учествува во проекти за креирање вештачка интелигенција

  „Гугл“ почнува програма за помош на компании посветени на изработка на вештачка интелигенција, пишува „Тек-Њуз“.

  Во рамките на програмата, интернет гигантот ќе ги снабдува компаниите и со финансии и со информации. Финансиската поддршка ќе биде делумно обезбедена од фондот Гугл Венчрс.

 • Сцена 29.05.2017 14:28

  „Златна палма“ во Кан за „Плоштадот“ на Рубен Остлунд

  Шведскиот филм „Плоштадот“ на режисерот Рубен Остлунд ја доби наградата „Златна палма“ на 70-от јубилејен Филмски фестивал во Кан.

Pages