Вести

 • Свет 25.12.2013 12:43

  Двојно повеќе сини шлемови во Јужен Судан

  Советот за безбедност на Обединетите нации одобри речиси двојно зголемување на бројот на мировници во Јужен Судан. Загинатите во изминативе денови се бројат во илјади, а не во стотици како што се мислеше претходно.

 • Економија 25.12.2013 12:31

  Нови парцели под закуп

  Повеќе од 2 600 хектари државно земјоделско земјиште се дава под закуп за подигнување на винарници, лозови и овошни насади, ароматични растенија и откупни центари. Закупот може да трае од 15 до 50 години.

 • Свет 25.12.2013 12:27

  Божик во Вашингтон

  Со Божикни песни, литургии во црквите, читање од Светото Писмо, синоќа почна прославата на Божик во Соединетите Американски држави. Над 90 проценти од Американците коишто се христијани го слават Христовото Раѓање-Божик  со своите семејства.

 • Македонија 24.12.2013 22:50

  Кривична за лекари поради поткуп

  Кривична пријава заработија  45-годишен професор-доктор  и 29- годишна специјализантка на Универзитетската клиника за уво, нос и грло во Скопје. Се товарат за примање поткуп. Вчера попладнето беа  приведени во полициската станица Карпош.

 • Економија 24.12.2013 22:21

  Зголемена потрошувачка на струја

  Густата магла и ниската надворешна температура ги принудија  скопјани да останат дома , што ја крена потрошувачката на електрична  енергија.Тоа најдобро се гледа во деновите на викендот,кога  термо печките , панелите и  клима уредите работеа без прекин .

 • Македонија 24.12.2013 22:15

  Загадувањето и мерките

  Во главниот град продолжува  неколкукратното зголемување на опасните честички прав. Ја поминаа границата од 500 микрограми на кубен метар . Тешко се дише, како се справуваат граѓаните.

  Освен обврските на институциите да ги спроведуваат мерките, прорабоите и свеста кај граѓаните.

 • Македонија 24.12.2013 22:05

  Рекордна 35-то пресадување на бубрег

  35-та рекордна трансплантација на бубрег од жив дарител годинава е извршена на 40 годишен пациент од скопско. Четири месеци одел на дијализа. Сега ќе живее со бубрегот на неговата сопруга. Тој е во добра здравствена состојба и деновиве ќе ја напушти Клиниката.

 • Македонија 24.12.2013 22:00

  Чија е одговорноста за 24-ти декември

  Чија  е  одговорноста  е   24  декември. ­ И по  една  година  од инцидентите меѓусебните  обвинувања  продолжуваат.

 • Македонија 24.12.2013 22:00

  Доживотни казни во детонатор

  Доживотна робија за Сашко Стојчов и Симеон Михајлов кои побегнаа откако полицијата им ги уапси другарите.

 • Македонија 24.12.2013 22:00

Pages