• Свет 21.09.2018 13:18

  Лидерите на ЕУ без договор за Брегзит и мигрантите

  Британската премиерка Тереза Меј е принудена да го ревидира планот за излез на Обединетото Кралство од европскиот блок, обидувајќи се да создаде нова политичка мапа за безболен Брегзит, Лондон и за Брисел.

 • Свет 21.09.2018 13:13

  Кина: САД да ги повлечат санкциите

  Министерството за надворешни работи на Кина побара од САД да ги повлечат санкциите што Вашингтон ги воведе за кинеската армија поради набавката на руски воени авиони и ракети земја – воздух, Сухој 35 и ракети С-400.

 • Свет 21.09.2018 12:39

  Продолжуваат прекуграничните операции во Сирија

  Турција ќе продолжи со прекуграничните операции за отстранување на терористи. Одлуката е донесена на Националниот совет за безбедност на земјата.

  Терористите кои ќе бидат фатени  надвор од границите на Турција, ќе бидат предадени на турското правосудство.

 • Свет 21.09.2018 11:42

  Вооружени инциденти во Њујорк и Мериленд

  Три лица загинаа, а тројца беа повредени при пукање во американската држава Мериленд. 26- годишна жена која работела во магацин на фармацевтска компанија во градот Абердин, од засега непознати причини, отворила оган со пиштол кон своите колеги, а потоа го насочила оружјето кон себеси.

 • Свет 21.09.2018 10:28

  Лидерите на ЕУ без договор за Брегзит и мигрантите

  Лидерите на ЕУ не постигнаа договор за миграција на неформалниот Самит во Салцбург. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека иако не се согласни за сите точки, земјите-членки делат заедничка цел да се намали приливот на дојденци.

 • Свет 20.09.2018 13:16

  Невреме во повеќе региони од светот

  Најмалку две лица загинаа, повеќемина се повредени, а над илјада домаќинства останаа без струја во налетот на бурата „Али“ која погоди делови на Британија. Една жена загинала кога нејзиниот автомобил бил однесен од ветрот во бездна, а маж настрадал кога на него паднало стебло.

 • Свет 20.09.2018 12:43

  ЕУ самит во Салцбург: Нема согласност за Брегзит

  Брегзит е меѓу главните теми на вториот ден од средбата на лидерите на Европската унија во Салцбург, Австрија. Британската премиерка Тереза Меј претходно повика да се фокусираат на постигнување договор во наредните два месеца, порачувајќи дека преговорите нема да бидат продолжени.

 • Свет 20.09.2018 11:59

  Србија и ЕУ потпишаа договор за Фронтекс

  Европскиот комесар за миграција Димитрис Аврамопулос и претставници на српските власти во Белград потпишаа договор за активностите на Европската агенција за контрола на надворешните ганици - Фронтекс.

 • Свет 20.09.2018 11:47

  Албанија: Опозицијата продолжува со бојкот на Собранието

  Албанската опозиција продолжува со бојкотот на Собранието и наместо во собраниската сала заседава во приморскиот град Валона.

 • Свет 20.09.2018 11:27

  ЕУ не постигна напредок во разговорите за миграција

  Лидерите на Европската унија не успеаја да постигнат напредок во надминување на разликите околу прашањата за миграцијата. На разговорите во австрискиот град Салцбург, се договорија дека Унијата треба да соработува со Египет по ова прашање.

Pages