Спорт

 • Ракомет 01.08.2017 13:19

  Младите ракометари шеста сила во светот

  Од Алжир, младите ракометари се враќаат како шеста сила во светот. Направивме историски успех за Македонија и се надеваме дека секој ќе се гордее со тоа што направивме за оваа земја, велат членовите на Македонската ракометна репрезентација за играчи до 21 година.

 • Фудбал 06.07.2017 15:43

  Македонија напредуваше две позиции на најновата ФИФА ранг листа

  Македонската фудбалска репрезентација бележи напредок за две места на најновата ФИФА ранг листа објавена денеска. „Црвено-жолтите“ се наоѓаат на 134. место со 228 бодови.

 • Ракомет 19.06.2017 08:49

  Македонските ракометари убедливи против Чешка за потврда на пласманот на ЕП 2018

  Македонија ја победи Чешка со убедливи 33:20 и го освои првото место во четвртата група во квалификациите за Европското првенство 2018 во Хрватска.

 • Кошарка 13.06.2017 08:17

  Голден Стејт нови шампиони во НБА лигата

  Голден Стејт на доминантен начин стигнаа до петтата титула во НБА, совладувајќи го со 129:120 Кливленд во петтиот натпревар од финалето.

  Шампионот во плеј-оф оствари 16 победи и само еден пораз.

  За најкорисен играч е прогласен Кевин Дурант.

 • Фудбал 12.06.2017 08:02

  Шпанија пресилна за Македонија

  Фудбалската репрезентација на Шпанија се покажа како пресилна за репрезентација Македонија. Иако, нашите фудбалери се надеваа на позитивен резултат, сепak Шпанците забележаа победа со 2:1 во квалификацискиот меч за Светското првенство 2018 во Русија, одигран синоќа на Националната арена „Филип Вт

 • Кошарка 05.06.2017 11:14

  Рекордна 14. победа во низа во плеј-офот за Голден Стејт

  Кошаркарите на Голден Стејт го победија Кливленд со 132:113 (40:34; 27:30; 35:24 и 30:25) во вториот натпревар од финалната серија во НБА лигата и поведоа со 2-0. За Голден Стејт ова беше 14. победа по ред во плеј-офот што е нов рекорд во НБА лигата.

 • Ракомет 04.06.2017 20:08

  Вардар нов европски ракометен шампион

  Екипата на Вардар е нов европски првак откако вечерва во Келн во финалето на ракометната Лига на шампиони, го совлада Пари Сен Жермен со 24:23. Победничкиот погодок во последната секунда го постигна Иван Чупиќ.

 • Ракомет 03.06.2017 20:05

  Вардар во финалето во Лигата на шампионите

  Ракометарите на Вардар ќе се борат за шампионскиот трофеј на завршниот „фајнал фор“ турнир од Лигата на шампионите што се одржува во Келн, откако вечерва ја совладаа трофејната Барселона со 26:25.

 • Фудбал 02.06.2017 16:04

  Какво финале, Јуве - Реал, Џиџи контра Кристијано

  Двајца великани, со различна елитна судбина, Реал најдобар затоашто е рекордер со 11 титули, Јувентус најмалерозен бидејќи е единствениот со шест загубени финалиња.

 • Фудбал 02.06.2017 16:02

  Денешен фудбал - луди бројки

  „Громови од душа“, навивачки песни од секој паб од каде што се прелева пиво, река народ во дресови на улиците. Тоа е асоцијатацијата за фудбал на островот, тоа е препознатлива најава за финалето на Лигата на шампионите.

Pages