Останати спортови

Блог вести

 • Формален настап и на пливачката Серафимовска

  И првиот од двата настапа на Европските игри во Баку на  македонската пливачка Јана Серафимовска беше формален.

 • Одмор за Ѓорѓевски и за Стојчев

  По 20-тина дена дена подготовки за настапот во Европската лига, македонската одбојкарска репрезентација се соочи со првите проблеми од здравствен карактер. Зоран Ѓорѓевски заработи повреда и ќе одмора во наредните две недели.

 • И пливачите со симболичен настап

  Освен каратистите Емил Павлов и Марти Несторовски кои освоија бронзени медали и атлетичарот Ристе Пандев кој оствари солидни резултати, настапот на преостанатите македонски спортисти на Европските игри во Баку е симболичен.

 • Карате, безбол и софтбол фаворити за Игрите во 2020

  Меѓународниот олимписки комитет ја скуси листата на спортовите-кандидати за влез во програмата на Олимписките игри во Токио во 2020-та година. Од комбинација отпаднаа неколку спортови: бриџ,шах,сумо-борење,снукер и спортска ориентација.

 • Борачот Митров несреќно елиминиран во првото коло

  Во спортот некогаш и поразите не мора да значат разочарување. Таква е елиминацијата на борачот Дејан Митров во првото коло на Европските игри во Баку.

  Во категоријата до 65 килограми во слободен стил, Митров со одлука на судиите со 3:1 загуби од светскиот првак, Сафарјан.

 • Почина легендарниот Рон Кларк

  На 78-годишна возраст почина големото име на светската атлетика, Австралиецот  Рон Кларк. Се натпреваруваше во трките на средни и долги патеки. Во 60-те години од минатиот век беше еден од најдобрите во светот.

 • Стенли Купот за Чикаго

  Хокејарите на Чикаго Блекхокс се годинашни лауреати во НХЛ Лигата. Третиот Стенли Куп трофеј во последните шест сезони, а вкупно шести во клупската историја го освоија по триумфот од 2-0 над Тампа Беј Латјтнинг во шестиот натпревар од финалната плеј-оф серија.

 • Чикаго израмни на 2-2

  Чикаго го совлада тимот на Тампа Беј со 2-1 во четвртиот натпревар од финалната серија во канадско-американската професионална хокејарска лига. Резултатот сега е 2-2, а престгижниот „Стенли куп“ ќе му припадне на составот којшто прв ќе забележи четири победи.

 • „Бислет“-50-ти пат

  Сјајот на атлетиката вечер ќе блесне од северот на Европа! „Дијамантската лига“ е во Осло. Главниот град на Норвешка е 6-от  собирен центар на  харизматичното светско атлетско натпреварување.„Бислет“ стадионот е уникатна точка на светското атлетско небо!

 • „Македонската“ Тампа поворно поведе

  Македонија има можност за шампионски дел од најсилната хокерска лига и тоа преку Стивен Стамкос. Неговата екипа Тампа Беј поведе со 2:1 во НХЛ финалето против Чикаго.

Pages